dla nauczycieli

Spotkanie warsztatowe* dla nauczycieli oraz wszystkich,  którzy interesują się uważnością i pracują z dziećmi

 

„MĄDROŚĆ NIE BIERZE SIĘ Z BYCIA DOSKONAŁYM, ALE Z BYCIA OBECNYM TU I TERAZ.”

Susan Kaiser Greenland

 

Żyjemy coraz częściej w ciągłym biegu. Także w naszych umysłach stale trwa gonitwa myśli, która często wywołuje niepokój i lęk. Mamy problemy z koncentracją, jesteśmy spięci, nie radzimy sobie z emocjami i często się irytujemy.

To wszystko dotyczy również dzieci. Od najmłodszych lata narażone są na zbyt dużą ilość bodźców, co nie sprzyja zachowaniu równowagi i spokoju. Harmonię przywrócić może praktykowanie wraz z dzieckiem UWAŻNOŚCI (ang. MINDFULNESS).

Wyniki badań prowadzonych na całym świecie (USA, Kanada, Holandia, Belgia, Francja, Wielka Brytania) potwierdzają, że skuteczną drogą do poprawy jakości funkcjonowania uczniów i nauczycieli, w przesyconym stresem środowisku szkolnym, są programy wdrażania uważności w placówkach edukacyjnych. Treningi uważności stosuje się w wielu szkołach na całym świecie już od kilkunastu lat. Badania naukowe potwierdzają pozytywne efekty praktykowania uważności tak wśród uczniów jak i nauczycieli. Są to między innymi:

  • spadek liczby osób doświadczających wypaleń zawodowych
  • zmniejszenie codziennego stresu, poczucia napięcia
  • wzmocnienie umiejętności koncentrowania się na zadaniach
  • znaczne zmniejszenie reaktywności nauczycieli wobec zachowań uczniów
  • znaczna poprawa relacji uczeń – nauczyciel
  • wzrost poziomu życzliwości wśród nauczycieli oraz nauczycieli wobec uczniów

WARSZTATY

Spotkanie warsztatowe będzie okazją do zapoznania się z zagadnieniem uważności i sposobami jej implementacji w środowisku szkolnym. Oprócz koniecznej bazy teoretycznej dzięki wspólnie wykonywanym ćwiczeniom każdy uczestnik będzie miał sposobność, by doświadczyć na samym sobie jak działa uważność. Będziemy również obserwować co dzieje się w naszym ciele i umyśle gdy stworzymy przestrzeń konieczną do tego, by tryb „działania” zmienić na tryb „bycia”. Sprawdzimy wspólnie dlaczego własna praktyka uważności jest konieczna przed rozpoczęciem pracy nad uważnością z uczniami.

Podczas zajęć odpowiemy na pytania: co uważność może dać nam i dzieciom – w domu, w szkole, w codziennych sytuacjach oraz jak uważność może wspierać nasz wspólny rozwój?

W trakcie warsztatów zastanowimy się i przetestujemy jak można wykorzystywać w pracy z dziećmi i nastolatkami trzy książki (wraz z nagraniami) Eline Snel: „Uważność i spokój żabki”, „Moja supermoc”, „Daj przestrzeń i bądź blisko”.

Poza tym poruszymy następujące zagadnienia:  

– jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami i niepokojem

– czym uważność różni się od relaksacji

– jak nauczyć się koncentrować i znajdować spokój

– co robić, by stawać się coraz lepszym nauczycielem

– jak dbać o siebie, by się „nie wypalić”

 

Czas trwania spotkania to około 5 godzin. W zależności od potrzeb bądź uwarunkowań konkretnej grupy zarówno przebieg jak i czas trwania warsztatów możemy modyfikować.

Istnieje możliwość organizacji warsztatów „UWAŻNOŚĆ W EDUKACJI” w dowolnej placówce oświatowej, edukacyjnej, poradni, czy wśród zainteresowanych osób .

Osoby lub placówki zainteresowane tą ofertą zapraszam do bezpośredniego kontaktu. 

 

*Udział w warsztatach nie uprawnia do prowadzenia treningu uważności dla dzieci i nastolatków Metodą Eline SnelⒸ. Jest dobrą okazją by dowiedzieć się jak praktykować uważność samemu oraz ze swoimi dziećmi/uczniami.

 

Kontakt

510 052 932
uwaznazabka.kontakt@gmail.com
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.